Refusionsbelob kasseapparat

Vi forvalter en butik, hvor omsætning registreres ved hjælp af kasseapparatet. Ofte vil kunderne betale for de købte varer i fremmed valuta, især i euro. Er det muligt at registrere kasseapparatet i den fjerne valuta?

Flytter med kunst. 111 par. 3a punkt 1 i momsloven, ved at føre registre ved hjælp af kasseapparater, er momspligtige forpligtet til at udarbejde en udskrift af en skattekvittering eller en faktura fra alt salg og også at forvalte det trykte dokument til kunden.

I § ​​10, stk. 1 punkt 14 i forordningen vedrørende tekniske betingelser, også som i § 8, stk. 1 pkt. 14 i kasseapparatreguleringen, som indeholder oplysninger, der skal medtages på skattekontoen, skal vi nødvendigvis betyde den valuta, hvor salget registreres, i det mindste for hele bruttosalgsbeløbet.

De vigtigste kriterier og tekniske forhold, der skal foretages af kasseapparaterne, registreres, selvom det er i regulativets rækkevidde 2 vedrørende tekniske forhold.

Det er derfor, i princippet om § 14, stk. 1 af programmet til at løse handel salg skal have, bl.a. funktion: Hvordan skatteyderne indførelsen af ​​omdøbning den valuta, som salget fremgår, eller dens forkortelse, ud over at programmet forud for ændringen gennem indførelse af øjeblikke af tid og forandring; gemme dato og tidspunkt opbevaring starten føre fortegnelser over salg i den modsatte valuta i hovedet på skatte- og også omdannelsen af ​​summen af ​​mængden af ​​bruttosalg for andre valutaer, med det resultat af konverteringen herunder måltids pris og indsende betaling ønsker at være lukket på grund af den finanspolitiske den finanspolitiske logo markeret dataenheder ; konvertering skal ske med en nøjagtighed på mindst seks decimaler, og effekten af ​​konverteringen skal afrundes til to decimaler.

Og for at markere forkortelsen af ​​navne på fremmed valuta er der tegn, der bruges af din polske bank.

Således, hvis skatteyderne har ideen om at sælge materialer til forbrugernes mening, der betaler værdi i fremmed valuta, så skal de i princippet have et skattekasse, der er arrangeret i et job, der gør det muligt at konvertere valutakursen.

Ud fra den situation, der blev vist i undersøgelsen, kan det udledes, at prisen for købte varer er planlagt at leve i EUR, i løbet af hvordan værdien af ​​kontrakter vil blive præsenteret i PLN. Forordninger, der driver moms, regulerer ikke spørgsmålet, hvilken valutakurs vi skal tage for at konvertere zlotybeløbet til EUR.